Когато общата стойност на стоките, съдържащи се в пратка е над 30 лева, но до левовата равностойност на 150 EUR при допускане за свободно обращение и крайна употреба за тези стоки не се дължат вносни мита, но ДДС остава дължим.
Когато собствената стойност на стоките, съдържащи се в пратка надвишава 150  EUR, за същите се дължат вносни мита и ДДС.
Като получател на пощенска пратка имате възможност да изберете дали сам да декларирате за допускане за свободно обращение и крайна употреба стоките, вложени в пратката, или в съответствие с чл. 18 от Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Митнически кодекс на Съюза (МКС) и чл. 18 от Закона за митниците (ЗМ) да определите митнически представител, който да Ви представлява пред митническите органи.  
В случай, че упълномощите „Български пощи“ ЕАД да Ви представлява пред митническите органи като косвен митнически представител,  „Български пощи“ ЕАД може да се възползва от предвиденото опростяване за пощенските оператори в чл. 144 от Делегирания регламент на Комисията (EC) 2015/2446 от 28 юли 2015 г. за допълнение на МКС. На това основание, митническата декларация за допускане за свободно обращение на стоките в пощенската пратка, предназначена за Вас се счита за подадена и приета чрез акта на представянето ѝ пред митниците, когато стоките са придружени от декларация  CN22 или CN23.
Ако изберете сам да декларирате стоките, вложени в пощенската пратка за допускане за свободно обращение и крайна употреба пред митническите органи, декларирането се извършва със стандартна митническа декларация, като данните от митническата декларация се подават по електронен път.
За целта е необходимо да имате EORI регистрация (за идентификация на икономически оператори и други лица при взаимодействията им с митническите органи), електронен подпис и регистрация за подаване на данни по електронен път.
Пълно описание на стъпките за ЕORI регистрацията и регистрация за подаване на данните по електронен път на митнически и/или акцизни документи, може да намерите на е-портала на Агенция „Митници“.
При допускането за свободно обращение на стоки, съдържащи се в пощенска пратка, за определянето на митническата стойност, посочена в чл. 70, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 9 октомври 2013 година за създаване на Митнически кодекс на Съюза, както и за правилно изчисляване на дължимите вносни мита и ДДС за стоките, съдържащи се в пощенската пратка, изискваните от митническите органи документи са следните: документ, съдържащ описание, стойност и условия на доставка на получаваните стоки, поръчка от сайта или фактура съпоставими с номера за проследяване на пратката, извлечение за заплащане от банкова карта /Pay Pal / и други. В случай, че не е възможно представянето на Pay Pal, то следва да се представи друг документ, доказващ реално заплатената цена за стоките, закупени от Вас чрез електронна търговия и доставени Ви като пощенска пратка.
Освен това, след подаване на необходимите данни по електронен път за митническо оформяне на пощенската пратка, начислените вземания – мита и ДДС могат да се внесат по банкова сметка на съответното митническо учреждение, посочена на електронната страница на Агенция „Митници“, раздел „Банкови сметки на АМ“.